Przykłady tematów do realizacji metodą WebQuest'u

Dla tych, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, jak wykorzystać tę metodę w pracy dydaktycznej, przy wprowadzaniu jakich treści do nich sięgnąć, prezentujemy przykłady tematów doskonałych do realizacji przy pomocy WebQuest'ów.
Myślimy, że różnorodność przekona nawet największych sceptyków, iż nie ma zagadnienia, które nie mogłoby stać się punktem wyjścia do konstruowania WebQuest'ów. Przedmiot nauczania czy wiek uczniów nie mają dla niej znaczenia. Wystarczy kreatywność nauczycieli i świeże spojrzenie na swoją dziedzinę nauczania.


Przykładowe tematy Webquest'ów do wykorzystania i realizacji w szkole:


Język polski


1. Badanie znaczeń słów np. archaizmy (Wyszukiwanie informacji o zmniejszającym się znaczeniu słów na przestrzeni kolejnych epok. Celem tego projektu jest przygotowanie słownictwa archeologicznego pojawiającego się w tekstach literackich, oraz rozbudowaniu u uczniów poczucia możliwej do pokonania trudności).

2. Na tropach zbrodni i krzywd - o "Balladach i romansach" Adama Mickiewicza (Zapoznanie uczniów z poszczególnymi tekstami "Ballad i romansów" A. Mickiewicz, którego celem będzie stworzenie oceny postępowania poszczególnych bohaterów lirycznych. Projekt ten pozwoli uczniom wyćwiczyć umiejętność tworzenia argumentów i ocen w stosunku do tekstów omawianych w zależności o obranej metody analizy).


Historia

1. Stolice Polski dawniej i dziś (Celem projektu jest wyćwiczenie umiejętności wyszukiwania i selekcjonowania informacji dotyczących stolic Polski. Uczniowie tworzą prezentację wybranej stolicy, zabytków, wpływu kulturowego i ekonomicznego na resztę kraju na ogólnym tle ówczesnej i współczesnej historii Polski).

2. Najważniejsze wynalazki XIX wieku - co dzięki nim jest łatwiejsze, jakie niosą zagrożenia (Celem projektu jest zapoznanie z dorobkiem technicznym i przemysłowym oraz jego wpływem na rozwój cywilizacyjny Polski i świata. Uczniowie mają wyćwiczyć umiejętność krytycznej oceny oraz wyrażania własnych osądów).


Przyroda

1. Moja mała ojczyzna - prezentacja swojego regionu (Celem projektu jest stworzenie przeglądowego informatora atrakcji turystycznych, zabytków i ciekawostek na temat wybranego regionu. Projekt ma przyczynić się do zauważenia zalet własnego regionu oraz uświadomieniu jego atrakcyjności, a także zapoznanie z jego historią).

2. Zabytki które są mi bliskie, bo znajdują się w moim powiecie (Celem projektu jest wyszukiwanie i selekcjonowanie informacji na temat zabytków większej i mniejszej rangi znajdujących się danym powiecie. Uczniowie tworzą album dotyczący zabytków ucząc się oceny i opisu różnorakich wybranych przez siebie zabytków).

3. Przewodnik po lasach i łąkach, czyli co w trawie piszczy- o roślinach i zwierzętach występujących na naszym terenie ( Celem projektu jest poszerzenie wiedzy botanicznej i zoologicznej w zakresie programu szkolnego. Uczniowie dokonują badań oraz zbierają informacje o wybranych gatunkach roślin i zwierząt).


Matematyka

1. Pochodzenie liczb - rzymskie arabskie i jakie jeszcze- skąd się wzięły ?
(Celem projektu jest zaciekawienie uczniów historią używanych na co dzień liczb, ich pochodzeniem i zastosowaniem).

2. W gąszczu figur geometrycznych - ściągawka informacji, które mogą się przydać na lekcjach matematyki (Celem projektu jest dokonanie przeglądu przydatnych informacji z zakresu geometrii wykorzystywanych podczas lekcji matematyki. Uczniowie dokonują przeglądu i selekcji znanych wyszukanych informacji).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz